Tavaszi zenés rendezvények a mezőtúr-belvárosi református nagytemplomban

2023 tavaszán a Mezőtúri Református Egyházközség és Mezőtúr Városának közös szervezésében két rendhagyó zenés eseménynek is szem- és fültanúi lehettek a város főterén magasodó Református Nagytemplomba látogatók. Április 2-án, Virágvasárnap különleges zenei környezetben tapasztalhattuk meg a Nagytemplom orgonájának egyedi hangzásvilágát. Amellett ugyanis, hogy felcsendült a barokk nagymester, Johann Sebastian Bach c-moll fantázia és fúgája, a hangszer szerepet kapott a legkülönfélébb filmzenék átirataiban is.

Az énekes közreműködés mellett klarinéton, trombitán, dobokon, orgonán és további három billentyűs hangszeren megszólaltatott előadás különlegessége az volt, hogy a filmtörténelem néhány jelentős alkotásának jól ismert zenei témája hangzott el, miközben a közönség vászonra vetítve követhette a kulcsjeleneteket. Többek között a Tűzszekerek (Vangelis), Schindler listája (Williams) és A misszió (Morricone) című filmek ikonikus zenéit Kozák Júlia, Kálnai Katalin, Éger Kata, Berczeli Endre, Simon Norbert, Nagy Dániel, Gácsi László, Mihalina Márk, valamint e sorok írója adta elő.

Bejegyzés megtekintése facebook-on

Május 13-án Szekeres Tamás gitárművész „25 év az Omegában” elnevezésű koncertjére került sor, Herbály Péter és Pleskó Béla ütőhangszeres, valamint a Mezőtúri Református Felnőttkórus énekes közreműködésével. A Bach és Vivaldi műveivel színesített programban olyan jól ismert Omega-dalok csendültek fel, mint a Megszentelt világ, az Én elmegyek, a Babylon, vagy a Fekete pillangó. Megható volt, ahogyan a szólistának elvesztett zenésztársai iránt érzett szeretete és tisztelete sugárzott a megszólaló hangokból, különleges atmoszférát teremtve a templomban, ahol szűk egy évtizede még a teljes együttes előadásában szólalt meg az Omega Oratórium. (Marczi Ernő kántor-karnagy)

Bejegyzés megtekintése facebook-on

„Új zenei központként kér helyet magának Mezőtúr egyházunk térképén.” (Dr. Bódiss Tamás zsinati irodavezető, Országos Egyházzenei Igazgatóság)