Újvárosi Templom – tetőfelújítás

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Építésfelügyeleti és Örökségvédelmi Osztálya JN/46/01015/2020. sz. ügyiratában az alábbiakban határozta meg a felújítás részleteit: ’A Mezőtúr-Újvárosi Református Templom 10324 törzsszámon, 6032 azonosító számmal nyilvántartott, II. kategóriába sorolt országosan védett műemlék.

A Nyilvántartás szerint az épületet 1992-ben felújították. Az azóta eltelt 30 év alatt a következő műszaki problémák okoznak állagromlást az épületben. A palafedés sok helyen elmozdult, a bejutó nedvesség ezért károsítja a tetőszerkezeteket és a boltozatokon keresztül a vakolat leválását okozza a belső terekben. A csapadékvíz elvezető csatornák sérültek, több helyen már javítgatták. A csapadékvizet nem vezetik el megfelelően, ezért leázások illetve felverődések figyelhetők meg, valamint a nedvesség az épület tövéhez jutva kívül a lábazatot, belül a falazatot és a vakolatot károsítja. Elsődlegesen javasolt felújítási munkák: azbesztes pala tetőhéjazat cseréje a főhajó és az oldalhajók felett is; a csapadékvíz elvezető csatornák cseréje, a csapadékvíz megfelelő elvezetése.’ A 15 000 000 Ft állami támogatási keretösszegből az újvárosi templom oldalhajók felett a tetőcsere I. szakasza valósult meg újraépített fatetőszerkezettel és cserépfedéssel a Kormányhivatal előírása szerint, valamint a szakaszhoz tartozó csapadékvíz megfelelő elvezetése megvalósult. Így az épület elkészült tetőrésze nem ázik be ezután.

Fotódokumentáció letöltése