Beszámoló a „Kincses Kultúróvoda 2020” pályázatról

Mezőtúri Református Kollégium, Gimnázium, Technikum, Általános Iskola és Óvoda

Kincses Kultúróvoda Program” megvalósulása a 2020-2021/2021-2022 nevelési évben

 

A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása.” /Jean Javrés/

 

Az intézményünk által elnyert „Kincses Kultúróvoda 2020” pályázat során olyan programok valósultak meg, amelyek a célként megjelölt, óvodai és kulturális területen meglévő helyi értékeket elismertette, valamint az óvodai és a kulturális intézményrendszer együttműködését erősítette.  Óvodánk még tudatosabban vette igénybe a kulturális intézmények küldetéséből fakadó, nevelést segítő programokat.

A pályázat segítségével megvalósulhatott gazdag kulturális tartalmak sokrétűen beépültek óvodánk helyi programjába. Az intézmény partnerkapcsolatainak építése során kiemelt szerepe volt a gyermekek személyiség formálásában, nemzeti identitásuk erősítésében, erkölcsi és érzelmi fejlődésük ösztönzésében. A kapcsolatrendszer bővülése segítette szakmai fejlődésünket.

Az elnyert pályázati támogatás felhasználására a kidolgozott szakmai-módszertani koncepciót, a megvalósítani kívánt kulturális programokat – négy program kivételével -sikeresen meg tudtuk valósítani.

A koronavírus okozta járványhelyzet sajnos sok esetben felülírta, módosította terveinket, de igyekeztünk a lehetőségekhez képest a legtartalmasabb módon megvalósítani azt, amire lehetőségünk nyílt.

Megvalósult programok

A pályázatból megvalósult tevékenységeink sokrétű élmény és ismeretszerzésre adtak lehetőséget. A különböző kismesterségeket bemutató mesterek valós környezetben mutatták be a gyerekeknek a tevékenységeket. Láthatták, megtapinthatták az eszközöket, megfigyelhették az anyagokat, ahogyan a kézművesek keze által a különböző anyagok használati tárgyakká változtak. A megfigyelt tevékenységeket a gyermekek életkori sajátosságának megfelelően beépítettük a játéktevékenységekbe is. Örömmel és kíváncsisággal fedeztük fel, hogy milyen csodálatos dolgokat lehet megvalósítani a fonalak, az agyagok, a mézeskalácstészta, gyöngy felhasználásával. Óvodánk vegyes csoportokkal működik, így a nagyobb gyerekek alkotó tevékenységét kíváncsian figyelték meg a kisebb gyerekek, ezáltal felkeltettük a természetes kíváncsiságukat, alkotóvágyukat, hogy ők is kipróbálhassák a tevékenységeket, pl. fonás, süteménymintázás, gyöngyfűzés. A nagyobb gyerekek pedig örömmel „segítettek” a kicsiknek, így komplex módon fejlesztettük a gyermekek személyiségét, egyéni képességeiket, esztétikai érzéküket, empátiájukat, szociális képességeiket.

 

  • „Agyag-varázs” – agyagművészet, fazekasság

 Mezőtúron nagy hagyománya van a fazekasságnak. A mai napig is sokan foglalkoznak az agyag megmunkálásával városunkban. Az egyik ilyen megvalósult programunk volt, az egyik helyi fazekas Patkós Erika fazekasműhelyének többszöri meglátogatása is.

A gyerekek kezükbe vehették és kipróbálhatták, hogyan változik az agyag, hogyan formálható használati tárggyá. Látták a fazekaskorongot, az edények készítésekor használt eszközöket, az agyag megmunkálásának teljes folyamatát. Megfigyelték, hogyan lesz az agyagdarabból virágcserép, váza tányér. Segítettek az elkészült virágcserépbe, tányérba mintát nyomni, a kiégetett tárgyakat díszítették is. Látták, hogyan festi, mázazza a fazekas az edényeket, hol égeti ki azokat. Megszemlélhették az égető kemencét, hallhatták hogyan történik az edények kiégetése. Figyelemmel kísérhették az agyag teljes átalakulását. A fazekastól kapott agyagból az óvodában több alaklommal is készítettek alkotásokat. A mázazás során látták a mezőtúri fazekasokra jellemző színeket, formákat, mintákat, motívumokat. Megszemlélhették az igényesen elkészült agyagedények sokszínűségét, ezáltal a látottak hatására fejlődött esztétikai érzékük, életkoruknak megfelelően formálódott látásmódjuk.

Hazafias érzéseik erősödtek, hiszen hallhatták, hogy nagyon sokan ismerik, vásárolják, használják a városunkban elkészült agyag tárgyakat. Későbbiekben örömmel mesélték el a gyerekek, hogy otthon is a nagyszüleiknél is látták ezeket a tárgyakat, felismerték a túri motívumokat a különböző agyagedényeken. Ezek a tárgyak olyan értéket képviselnek, amelyeket városi és egyházi ünnepségeken elismerésként, díjként adományoznak. Az élményszerző sétáink során felfedezték városunk közparkjában elhelyezett, Takács Győző keramikus által megalkotott agyagkorsót is. Óvodánk folyosóján egy jól látható helyen kiállítva, a mezőtúrra jellemző tányérok, korsók, szőttesek gyűjteménye látható, melyek folyamatos bővítés alatt állnak.

 

  • „Őszi kóstolgató” – Túri Kamra látogatás, kóstolgatás

 A Túri Kamra egy brand, egy védjegy, egy közösségi tér, egy életérzés….így jellemezhetnénk a 2015. óta tudatosan felépített és 2018. óta működő helyi termékboltot, helyi termelői közösséget.” (https://barancsiagnes.hu/turi-kamra-halozat/) 

A következő megvalósult program a Túri Kamra meglátogatása volt a gyermekekkel. A kialakított üzlet parasztbútorokkal, régi használati tárgyakkal volt berendezve. Az ottani dolgozók a beszélgetés során megmutatták, megnevezték a régi használati tárgyakat, elmesélték, hogy azokat mire is használták. A boltban nagyon sokféle kézműves terméket láttak a gyerekek. Szörpöket, savanyúságokat, lekvárokat, többféle mézet, házi készítésű pereceket, süteményeket, füstölt húsárukat, szalámikat. Agyagból készült használati tárgyakat, kézműves szappanokat, szőtteseket. A látogatás során – mint egy időutazáson – visszacsöppentek a régmúlt világba, élvezettel figyelmesen hallgatták a rövid kis történeteket, a kézműves termékek elkészítésének ismertetését. Sok új szóval, kifejezéssel bővült így a szókincsük. A gyermekek számára kóstolóval készültek a Túri Kamra dolgozói. Házi készítésű lekváros kiflit, perecet és szörpöket kóstolhattak meg a gyerekek. Sok pozitív érzékszervi tevékenykedés közbeni tapasztalatot szereztek, tanulási képességeik fejlődtek.

A Túri Kamra által egy mézeskalácsos díszítő foglalkozás is megvalósult. Az óvodában a gyermekek előre kisütött formákat díszíthettek különféle cukormázakkal. Nagyon jó hangulatú volt a foglalkozás, a gyermekek érdeklődően, aktívan vettek részt benne.  Az elkészült alkotásokból kiállítást szerveztünk, hogy az óvoda valamennyi gyermeke láthassa. Így fejlődött a gyermekek esztétikai érzéke, kreativitása, képi látásmódja, kézügyessége. Az örömmel eltöltött tevékenység során nőtt az önbizalmuk, egész személyiségük fejlődött. A kisebb gyerekek pedig érdeklődéssel nézték meg a kiállítást, amelyen láthatták társaik és a mézeskalács-készítő néhány elkészített munkáját, alkotását. Gyermek-közösség ezáltal erősödött, valamint az esztétikai élménynyújtás is megvalósult.

A fenntarthatóság szemlélete erősödött a helyi feldolgozású termékek megismerésével. Mindamellett a helyi termelők által előállított kézműves és gasztronómiai termékek az egészséges életmódra nevelést segítették. Másrészt itt is nyomon követhető volt az óvoda, a család és a helyi termelők hármas kapcsolatának egysége. Ennek hatására a családok is meglátogatták, vásárolták, fogyasztották az itt kapható termékeket. Örültünk, hogy jó példával járhattunk elől.

 

  • Túri Fazekas Múzeum – múzeumlátogatás

Mezőtúr jellegzetességeihez tartozik az országban elsőként kialakított Fazekas Múzeum, amely emléket állít a régi nagyhírű és most alkotó fazekasoknak, más népi mesterségeket folytató alkotóknak.

A múzeum munkatársa, Rajtár Ilona gyöngyfűző látogatott el óvodánkba, ahol a gyöngyfűzés alapjaival ismertette meg a gyerekeket. Röviden beszélt a gyöngyfűzéshez használt anyagokról, eszközökről, valamint bemutatta azokat. Általa elkészített nyakláncokat, fülbevalókat, kalárisokat mutatott, érzékeltetve, hogy milyen sokszínű és változatos formában főzhetők fel a gyöngyök. Elmondta, hogy a régi időkben ilyen „ékszereket” használtak a lányok, ezek tartoztak azokhoz a népviseletekhez, amikben az emberek akkoriban jártak, használtak. Sokszínű gyöngyöket hozott, amelyekből fülbevalót készítettek a gyerekek az édesanyjuknak. A gyerekek érdeklődve kezdtek hozzá a nagy figyelmet, türelmet, pontosságot igénylő munkához. Nagyon szép fülbevalókat készítettek segítséggel. A siker erősítette önbizalmukat pozitív élményeket éltek át. Esztétikai szépérzékük, figyelmük, koncentrációjuk, kitartásuk, utánzó képességük, praktikus fogás és gondolkodásmódjuk fejlődött. Ismereteik gazdagodtak, rácsodálkoztak a látottakra. Örömmel várták délután édesanyjukat, hogy átadhassák az általuk elkészített fülbevalókat.

A Fazekas Múzeum szervezésén belül agyagozásra is  lehetőség nyílt Patkós Erika segítségével. A gyermekek kis agyagtányérokat készítettek. Gyúrhatták, nyomkodhatták, nyújthatták, lapíthatták, sodorhatták az agyagot. A gyurmázásból ismert technikák segítségével, mindenki a saját elképzelése alapján készítette el a maga kis tányérját. Az elkészült tányérokat különféle magvakkal, botokkal, kavicsokkal, természetes tárgyak segítségével díszíthették. Láthatták, hogy a nyers agyag formája változtatható, kiégetés után viszont alakja változhatatlan marad, csak akkor változik, ha eltörik. Az elkészült kistányérokat megszárítottuk és a gyermekek haza is vihették. Kézügyességük, finommotorikájuk, kreativitásuk, fantáziájuk, praktikus és logikus gondolkodásuk, kitartásuk, esztétikai érzékük fejlődött. Sikerélményük volt, pozitív élményeket érzéseket éltek át az alkotások elkészítése során.

 

  • „Szőjünk, fonjunk…” – Szövés, szőnyegszövés – Elek Tímea kortárs szövőnő meghívása

Mezőtúr város régi nagy múltra visszatekintő hagyománya a szőnyegkészítés, a szövés és a szőttes készítés. Ezt a régi hagyományt eleveníti föl Elek Tímea szőnyegszövő. A gyermekekkel, több alkalommal is ellátogattunk műhelyébe.

A gyermekek a műhelyben láthatták a pamutgombolyítás folyamatát, hogyan csévélik fel a pamutot, hogy az használható legyen a szövőszéken. Közben hallhatták, melyik állat szőréből készül a gyapjúfonal, így az állatok hasznáról való tudásuk is szélesedett. Tapasztalhatták a gyapjúfonal természetes érzetét bőrükön, azt, hogy mennyivel jobb érzés ez, mint a műszálas anyagok tapintása. Hallhatták, hogy a gyapjú fonalból készült természetes termékek nem terhelik a környezetünket, mert ezek lebomlanak. Ezért a fenntarthatóság ily módon erősödött a gyermekekben.  A gyerekek a szövőszéket körül állva figyelhették meg a szövés munkafolyamatát. Megfoghatták a pamutot, láthatták a sokféle színt és színárnyalatot. Segítséggel minden kisgyermek kipróbálhatta a szövőszéket, fűzte a fonalat és tömörítette a szálakat. Ismereteket szerezhettek a fonal készítéséről, a felvető szál kifeszítéséről, valamint láthatták, milyen sok munkával készülnek el a szőttesek, szőnyegek.  A jellegzetes mintákat is megismerhették, amelyek a városunkban készülő szőnyegekre, szőttesekre jellemzőek. A színek harmóniája erősítette szépérzéküket, formálta esztétikai látásmódjukat. Láthatták, milyen sok időt, türelmet, munkát igényel elkészítésük. Pamutból babákat készítettek a felnőttek segítségével, amit haza is vihettek.

A kapott pamutból a későbbiekben lehetőség nyílt az óvodában a hármas fonás, sodrás pókháló készítés gyakorlására, valamint kipróbálhatták a szövőkereten szövést is. A kisebb gyermekek pedig figyelemmel kisérték a nagyobbak munkáját, így az ő érdeklődésüket is segítette felkelteni e tevékenységek iránt. A nagyobbak kézügyessége, figyelme, kitartása fejlődött, a sikeres alkotások elkészítése erősítette önbizalmukat, érdeklődésük erősödött e tevékenység iránt. Látásmódjuk, esztétikai érzékük, finommotorikájuk fejlődött, pozitív sikerélménnyel gazdagodott személyiségük.

 

  • „Galagonya táncház” – a mezőtúri Vadvirág Népdalkör – Bíró László citera művész

 A Mezőtúri Vadvirág Népdalkör és Bíró László citera művész előadása is megvalósult óvodánkban. Két alkalommal csendült fel a mezőtúri dallamvilág a dalok és a citera muzsika hangján. A gyermekek nem csak befogadók voltak a zenehallgatás közben, hanem együtt énekelték az előadókkal az ismert dalokat. A népdalokban a humor, a jókedv megjelent. Az ízes szófordulatokkal a túri szóhasználatra már kevésbé jellemző kiejtési módokat is hallhatták. Közös éneklés, daltanulás közben, egyszerű tánclépésekkel teremtettek nagyszerű hangulatot. Helyi programunkban a magyar népi hangzásvilág, népdalok éneklése, megismertetése is kiemelt terület. Mindennapjainkban felhangzottak már ezek a dalok.

A népdalkör tagjai, az idős nénik éneklése és a citera hangja, tehát ez a másféle hangzás egy egészen erős érzelmi töltetet nyújtott a gyermekeknek. Biztosak vagyunk benne, hogy a két eltérő generáció közelebb került egymáshoz érzelmileg. Nagy örömünkre szolgált, hogy ezt a nagyon szépen szóló, a mai világban kevésbé hallható hangszert, a citerát láthatták, hallhatták. Reméljük, hogy későbbiekben a gyermekek közül lesz, aki ezt a szép hangszert választja, ha beiratkozik a zeneiskolába.

 

  • „Álomút” Csider Sándor kortárs költő előadása

 Sikeresen megvalósult programunk volt a mezőtúri születésű Csider Sándor kortárs költő interaktív versekkel, játékkal átszőtt előadása is. A gyerekek a kortárs költő verseit hallhatták saját előadásában. Varázslatos vidékre invitálta a gyermekeket. Ezáltal nagymértékben erősítette képzeletük, fantáziájuk szárnyalását. Önkifejezésük, beszédbátorságuk, váratlan helyzetekben megnyilvánulásuk, reagálásuk, gondolkodásmódjuk fejlődött. A versek szavalása közben, játékos mozgásos tevékenységbe vonta be őket, amelyben mindenki aktívan, örömmel vett részt. A játék során saját könyvét, költészetét ismertette meg a kis óvodásainkkal.

A gyermekek nagy érdeklődéssel, teljes átéléssel játszottak a költővel. Nagyon gondolkodtató, aktív részvételre késztette a gyermekeket. Bátran megnyíltak, őszintén, vidáman játszottak együtt. Irodalmi igényessége, verseinek anyanyelvi kulturált szépsége olyan spontán természetességgel bővítette a gyermekek szókincsét, amely komplex módon segítette személyiségük fejlődését. Ezáltal szorosan összekapcsolódtak az egymásra figyelésben, a türelemben, szociális érzéseikben erősödtek. A nehezen megnyíló, vagy beszédzavarral küzdő gyermekek számára felüdülés volt, szinte észrevétlenül megnyíltak. Az óvodánk könyvtára gazdagodott verses köteteivel, melyeket az aktuális témáknak megfelelően tudunk használni.

  

  • „Kortárs művek – Kortárs Színház”, „Könyvtározó”, valamint „Kóchuszár” program – könyvtárlátogatás

A Mezőtúri Móricz Zsigmond Városi Könyvtár látogatása során, több alkalommal könyvtári foglalkozások valósultak meg. A könyvtárban dolgozó Víg Gabriella tematikus foglalkozások közben lehetőséget biztosított a gyerekeknek az ismeretátadásra, szerzésre. A foglalkozásokon az anyanyelvi kultúra fejlesztése megvalósult. Nem csak régebbi, hanem kortárs művekkel is megismerkedtek a gyerekek. Ezek a komplex irodalmi élmények, esztétikai, erkölcsi, érzelmi tartalmat nyújtottak a gyerekeknek, mindemellett olyan kulturális viselkedési szabályokat, szokásokat sajátítottak el, amelyek a könyvtárban való helyes viselkedés, az olvasóvá való nevelést segítette. A család bevonása szintén megtörtént, mert a programsorozat közben sokan felkeresték szüleikkel a könyvtárat és azóta is rendszeres látogatóvá váltak.

A könyvtári foglalkozásokat jellemezte az igényes műveltségtartalom választás, a magyar nemzeti kulturális kincs tudatos átadása. A könyvtár minden hónapban az óvodába egy ládányi olvasnivalót készítettek össze a gyerekeknek. A láda tartalmának összeválogatása során is megjelenik a magyar kultúra sokszínűsége, a néphagyomány, a népművészet, kulturális vonatkozású ünnepekben tematikus és jeles napokhoz kacsolódóan.

 

  • „Mosolygó színház”, „Gyertyafény”, „Téltoló farsangoló”, „Húsvétoló”, „Túri vásár az Így tedd rá csoporttal” programok megvalósulása az óvodában

 A pályázaton nyert összeg nagyobb részét kézműves foglalkozások anyagszükségletére használtuk fel. Anyagköltségre terveztünk 521.220 Ft-ot, amelyből 474.910 Ft értékben vásároltunk alapanyagokat, amelyeket a Márton nap, húsvét és egyéb kézműves foglalkozásainkhoz használtunk fel. Sajnos a vírushelyzet miatt néhány szülő – gyermek – óvoda kézműves program nem valósulhatott meg. Ennek ellenére a feljáró gyerekekkel felhasználtuk a megvásárolt anyagokat, így amit elkészítettek belőle, azt hazavihették.

 

A pályázat segítségével sok és jó minőségű tartós anyagokat tudtunk vásárolni. Öröm volt a gyerekek kezébe adni ezeket. Sokszínűségével, változatosságával, kreativitásuk-önkifejezésük fejlődött. Az elkészített alkotások fejlesztették ön- és társismeretüket, ítélő képességüket. Praktikus fogásmódokkal, eszközhasználattal, finommotorikájuk, képzetük fejlődött. Figyelemtartósságuk, kitartásuk, monotónia-tűrésük fejlődött. A fenntarthatóság, környezettudatosság jegyében az anyagokkal való takarékoskodásra való nevelés megvalósulhatott. Az elkészült munkák megbecsülésre, megóvásra nevelése sikeres volt. Fejlődésük, szociális képességeik nem csak az egyéni, hanem a közös alkotások során együttműködőkké váltak, kommunikációjuk fejlődött, beszédkultúrájuk pozitívan változott.

 

Záró gondolatok:

Valamennyi tevékenység, program a gyermek komplex személyiségének fejlődését, viszonyulásukat pozitívan segítette. Nagyon sokrétű ismeretszerzésre nyílt alkalmuk, ezáltal gondolkodásuk, szókincsük, érzelmi, esztétikai, szociális viszonyulásuk gazdagodott, fejlődött. Nemzeti tudatuk, az összetartozás, egymás segítésének fontossága, egymásra figyelésük erősödött. A hagyományokat életkoruknak megfelelően mélyebben, részletesebben megismerhették. Rácsodálkoztak a kézzel készült termékek, tárgyak esztétikai módjaira, azok szépségét esztétikáját átélhették. Helyi programokban kiemelt szerepe van nem csak a hagyományőrzésnek, az egészséges életmódra nevelésnek, hanem a környezettudatosságra való nevelésnek is.

Zárószóként köszönetünket fejezzük ki a pályázati lehetőségért az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért felelős Államtitkárságának és a Köznevelésért felelős Államtitkárságának. A kulturális intézményekkel, helyi termelőkkel kialakított jó kapcsolatokat továbbra is folytatni szeretnék. Köszönjük az intézmény dolgozói nevében, hogy szakmai munkánkat segítették, színesebbé, változatosabbá vált óvodai életünk, a gyermekek rácsodálkozhattak a teremtett világ szépségeire.

 

Mezőtúr, 2022. augusztus 29.

                                                                                                         

Barna Istvánné

munkaközösség-vezető

A galéria megnyitásához kattintson a felső feliratra!