Menő reformáció

A reformáció menő, főleg ha busszal jön! A magyarországi gyülekezetek közül sokan láthatták már a Reformáció 500 apropóján elindított buszt, mely interaktív kiállítást visz városról-városra.

November 29-én Mezőtúrra is ellátogatott a Menő Reformáció, vagyis az a busz, mely a reformáció kialakulását, elterjedését, fontosabb személyeit, tárgyait, könyveit mutatja be az érdeklődőknek. Nem csak nézhető, de megfogható közelségbe kerülnek ezek a személyek, tárgyak, hiszen interaktív maga a kiállítás. Kirakósok, érintőképernyős monitoron rengeteg információt tartalmazó, nagyítható képek, alkotások, tévén nézhető visszaemlékezések tarkítják a kiállítást, de a hallgatóság számára is felkészültek a busz belső tervezői: ha úgy tartja kedvünk, fejhallgatóval fabulákat hallgathatunk, de az elmúlt esztendő eseményeit is visszanézhetjük.

A legérdekesebb mégis maga az egész érzés: felszállunk egy buszra és visszamegyünk az időben 500 évet – akár a modern technika segítségével is. A buszra sem szállhatunk fel azonban akárhogy: felszálláskor kapunk egy jegyet, melyet érvényesíteni kell, csak ezután haladhatunk tovább. Érdekes volt látni a nem is olyan távoli múlt kihívásait a 10 éveseknél, mikor nézték, a lyukasztót hogyan is kell használni. Űrtechnika a javából – hát még ha messzebb megyünk, mondjuk a korabeli könyvnyomtatáshoz. Mert bizony a Károli-féle Biblia egyik kópiája is a buszon van, ha valaki még nem látta volna, milyen is volt annak idején egy ilyen könyv.

A Nagykunsági Egyházmegyében egyedül Mezőtúron volt látható ez a kiállítás, így nem csoda, hogy az egyházmegye esperese, Nt. Koncz Tibor és az egyházmegyei főgondnok, Szentesi Lajos is ellátogatott ma Mezőtúrra. De nem csak ők voltak a látogatók között, hanem iskolások, tanárok, az idősek otthona lakói és dolgozói, gyülekezeti tagok és érdeklődő járókelők, akik nem tudták megállni, hogy fel ne lépjenek a buszra, ha csak egy pillantásra is, hogy meglássák a saját szemükkel: milyen menő is a reformáció!