Ismét megszólalt a belvárosi templom orgonája

Több évtizedes szünet után kedden ismét megszólal a 225 éves mezőtúr-belvárosi református nagytemplom orgonája. Az 1854-ben épített hangszer az elmúlt években több lépésben újult meg a hívőktől, a helyi önkormányzattól, valamint egyházkerületi támogatásból, illetve állami forrásból kapott pénzből.

2017. október 17-én ünnepi hálaadó istentisztelet keretében Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hirdette az Igét és szólaltatta meg a több évtizede néma hangszert. A zeneművek között felhangzott a református gimnázium egyik diákja, Gácsi László erre az alkalomra komponált szerzeménye is.

A képre kattintva galéria nyílik – Fotó: Uzsoki Fotó

Az orgona 2015 októberében megkezdődött felújítása 24,5 millió forintba került, ebből több mint négymillió forint magánemberek adakozásából gyűlt össze.

A képre kattinva galéria nyílik – fotó: Barcza János – ttre.hu

A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Központ történeti kutatásai szerint a neves hangszerépítő, Komornyik Ferdinánd által készített hazai orgonák sorában a mezőtúri a legrégebbi és a legnagyobb, amely eredeti állapotban megmaradt. Felújításkor megtalálták az orgona eredeti színét, így ennek megfelelően tudták az orgonaszekrényt restaurálni.