BELVÁROSI REFORMÁTUS NAGYTEMPLOM

ORGONATÖRTÉNET

A MEZŐTÚR-BELVÁROSI REFORMÁTUS NAGYTEMPLOM ORGONÁJA

A mezőtúri református nagytemplom orgonájához a pénzgyűjtést 1844-ben  Cs. Bányay Mihály özvegye, Bogya Erzsébet asszony 2808 Ft-os hagyatéka alapozta meg. 1854-ben már 8000 Ft-ra nőtt az összeg buzgó adakozásokból, így a presbitérium elhatározta az orgona megépíttetését. A jó nevű pesti orgonaépítőhöz, Komornyik Ferdinándhoz (1821–1873) fordultak, aki kétmanuálos 24 regiszteres orgonát tervezett harmóniumregiszterrel (akkori nevén: aeolodikonnal). A hangszert 1855. szeptember 30-án szentelték fel ünnepélyesen. A református templomok közül csak a debreceni nagytemplomi volt magasabb regiszterszámú és talán a pesti egyházé a Kálvin téren. A korszak gyakorlatának megfelelően mechanikus csúszkaládával készült, a szélrendszere önálló fúvóládában állt. Jobb és bal oldalára vasrácsot készíttetett az egyházi elöljáróság, hogy védje az iskolás fiataloktól.

A hangszert óvta az egyházközség, folyamatosan karbantartási szerződést kötött a ceglédi Bakos Károllyal, majd fiával, ifj. Bakos Károllyal. Az orgonát kis mértékben többször átalakították. 1907-ben – hogy a kántor jobban lelásson a szószékre, gyülekezetre, illetve a hangja jobban kihallatsszon, – a játszóasztalt a pankotai Hoffmann Antal és Fia cég előrébb állította, amivel azonban javíthatatlan és hangolhatatlan lett a karzatmellvédben álló pozitívmű szerkezete, sípműve. Az I. világháborúban a 47 homlokzati ón síp a rekvirálási rendeletnek esett áldozatul. Pótlásukat az Angster József és Fia orgona- és harmóniumgyár horganyból végezte 1925-ben. A II. világháborúban kárt szenvedett az orgona is. Az azt követő évtizedek nem kedveztek nagyobb orgonajavításnak. A hangszer évtizedekig működésképtelen volt.

2015 és 2017 között Hajdók Judit szakértői közreműködésével a Varga Orgonaépítő Kft. Varga László orgonaépítő mester vezetésével helyreállította a hangszert, restaurálta az egyes alkatrészeket, és a játszóasztal is visszakerült az eredeti helyére. Schwarz Rezső farestaurátor művész tevékenysége által az orgonaház is eredeti színvilágában mutatkozik. Komornyik mester legnagyobb hangszere újra eredeti nemes hangzásában szól Mezőtúron.

error: Content is protected !!